CAT RUBBER
OCÚN CLIMBING LABTŘENÍ JE VĚDA

Vývojem adhezivních podešvových směsí se zabýváme po celou dobu historie výroby lezeček Rock Pillars a Ocún. Je to vědecké bádání v gumárenských laboratořích a neustálé experimentální ověřování výsledků měřením v laboratoři i lezením ve skalách. Naším cílem je maximálně zvýšit třecí výkonnost gumy.

Do vývoje jsou zapojeni nejlepší výkonnostní lezci, kteří jsou schopni rozpoznat i nepatrné změny vlastností každé směsi. Nové lepičky testujeme na různých typech povrchu od skal po umělé stěny a za všech myslitelných podmínek.


CAT RUBBER μ 1.1 a μ 1.5

Každá Climbing Adhesion Technology (CAT) směs má unikátní recepturu, kterou určuje přesně stanovené chemické složení a technologický postup. Díky tomu se chová tak, jak lezec potřebuje. Svoje nové směsi CAT jsme se rozhodli rozlišit hodnotou koeficientu klidového tření μ, jaké dosáhly v testech adheze.Směs CAT rubber μ 1.5

V případě směsi CAT μ 1.5 jsme se zaměřili na dosažení maximálního tření mezi podešví a skálou. Je měkčí a vysoce přilnavá. Díky tomu je CAT μ 1.5 ideální lepičkou pro náročné lezce a dáváme ji na výkonnostně orientované modely lezeček.


OXI QC

OXI LU

OXI S

OXI LADY


REBEL QC

PEARL

RIVALSměs CAT rubber μ 1.1

Směs CAT μ 1.1 je z našich nových směsí ta tvrdší a odolnější. V testech adheze dosáhla velmi dobrých výsledků. Její hlavní předností je ale dlouhá životnost a nízká obrušivost. CAT μ 1.1 dáváme na začátečnické modely a na lezečky, od nichž lezci vyžadují dlouhodobou odolnost. Navzdory akcentu na dlouhou životnost je stále vysoce přilnavá.


STRIKE QC

STRIKE LU

CREST QC

CREST LU


HEROČÍM VĚTŠÍ μ, TÍM LEPŠÍ TŘENÍμ je koeficient klidového tření. Vyjadřuje schopnost gumy přilnout k podkladovému povrchu. Pryžové směsi běžně dosahují hodnot μ pod 1.0. Pro hodnotu μ a adhezi gumy přitom platí přímá úměra – čím větší μ, tím lépe drží lezečka na skále.

µ ≤ 0,9 standardní guma

µ = 1,1 - 1,4 guma s vysokým třením

µ ≥ 1,5 guma s extrémně vysokým třením


Nové směsi jsme vyvinuli v rámci projektu Climbing LAB, který je založen na myšlence intenzivní spolupráce vývojářů s lezci. Jen odborník kovaný ve svém oboru ví, jak vyrobit nejlepší pryžovou směs podle konkrétních požadavků. A jen špičkový výkonnostní lezec pozná, co na skále skutečně funguje. Víc o vývoji a testování nových směsí si přečtěte v originální reportáži na našem blogu.